Hírek
2018. November 06. 11:30, kedd | Külföld
Az ősrobbanás idejéből származó csillagot fedeztek fel
Az univerzum egyik legrégibb csillagát fedezhették fel ausztrál csillagászok, ami több, mint 13 milliárd éves. A csillag szinte teljes egészében az ősrobbanás által képződött anyagokból áll - közölték hétfőn.
A csillag, amely a Tejútrendszer ugyanazon részén található, mint a Naprendszerünk, a kutatók szerint akár 13,5 milliárd éves is lehet. Erre utal nagyon alacsony a fémtartalma, vagyis a fémessége.
A kutatást vezető Andrew Casey szerint korábban úgy vélték, hogy az univerzumban kialakult első csillagok ma már valószínűleg nem létezhetnek.
"A felfedezés azért jelentős, mert első alkalommal tudtuk félreérthetetlenül bizonyítani, hogy léteznek nagyon ősi, kis tömegű csillagok, amelyek a mai napig életben maradtak anélkül, hogy elpusztították volna önmagukat" - mondta Casey.
Kevesebb, mint egy generációnyira születhetett az univerzum kezdetétől
A csillagok fémessége növekszik, amikor megszületnek és megsemmisülnek, olyan ciklusokban, amelyek eredményeképpen egyre több nehézfém keletkezik bennük. A Nap például már százezer generáció óta van jelen, így mintegy 14 Jupiternek megfelelő nehézfémet tartalmaz.
Az univerzum kezdetén keletkezett csillagok teljes egészében olyan elemekből állhattak, mint a hidrogén, a hélium és kis mennyiségű lítium.
Ez azt jelenti, hogy az újonnan felfedezett csillag nagyon alacsony fémessége arra utalhat, hogy kevesebb, mint egy generációnyira lehet az univerzum kezdetétől.
Lehetséges, hogy léteznek kistömegű őscsillagok
Egészen az 1990-es évekig a kutatók úgy vélték, hogy csak a nagyon nagy tömegű csillagok formálódhattak az univerzum korai szakaszában és sohasem lehet őket megfigyelni, mert nagyon gyorsan elégnek és meghalnak.
Az új információk azonban rávilágítottak arra, lehetséges, hogy kis tömegű csillagok is léteznek még 13 milliárd évvel az ősrobbanás után. Ilyenek például a vörös törpecsillagok is.
Forrás: MTI; origo.hu
Főkép: Solar Story - Az ősrobbanás művészi ábrázolása
Kép: A Nap eddigi életciklusára figyelemmel mintegy 14 Jupiter tömegnek megfelelő nehézfémet tartalmazhatForrás: Science Photo Library/MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Mark Garlick/Science Photo Libra
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 08:49, vasárnap | Külföld
Saját vadászgépét lőtte le Jemen partjainál az Egyesült Államok
Jemen partjainál végrehajtott bevetése során az amerikai hadsereg véletlenül lelőtte egyik saját vadászgépét a Vörös-tenger felett – közölte helyi idő szerint szombat este az amerikai központi parancsnokság, a CENTCOM.
2024. December 22. 08:48, vasárnap | Külföld
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt
A Panama-csatorna visszavételével fenyegette meg Panamát Donald Trump megválasztott amerikai elnök a szerinte túl magas használati díjak miatt a Truth Social közösségi platformon közzétett üzenetében.
2024. December 22. 08:45, vasárnap | Külföld
Kilencéves gyermek is van a magdeburgi gázolás áldozatai között
Egy kilencéves gyermek is van a péntek esti magdeburgi tömeges gázolás halálos áldozatai között – közölték német ügyészek egy szombat délutáni sajtótájékoztatón.
2024. December 21. 08:59, szombat | Külföld
Autó hajtott emberek közé egy németországi karácsonyi vásárban
Autó hajtott emberek közé péntek este a kelet-németországi Magdeburgban egy karácsonyi vásárban, az első hírek szerint sokan megsérültek, és halálos áldozatok is lehetnek - közölték a helyi hatóságok.