Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2019. Augusztus 06. 07:45, kedd | Belföld

Tömeges méhpusztulás okait kutatja a Nébih

Tömeges méhpusztulás okait kutatja a Nébih

Az Agrárminisztérium által elrendelt vizsgálat részeként a szakemberek egy éve gyűjtik az adatokat az érintett méhészetektől és a közelükben lévő növénytermesztőktől – hangzott el az M1 Magyar gazda című műsorában.

Minden károsodást szenvedett méhészetnek a röpkörzetén – ez egy három kilométeres sugarú kör – az érintett vagy szóba jöhető mezőgazdasági tábláknak a növényvédelmi adatát bekérték a gazdáktól. Ez 12 ezer gazdának több mint 30 ezer tábláját érinti.

Az adatokat az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi

Ezeket az adatokat most az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi, mely egy statisztikai elemzés. A végén meglátjuk, hogy elsősorban növényvédő szer kombinációkban találunk-e olyat, ami újra és újra előfordul, és indokot ad arra, hogy itt már a biológiai vizsgálatokat is elvégezzük, hogy valóban szerepe lehetett a méhmérgezéseknél – mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság igazgatója.

A széles körű kivizsgálás mellett sokat számítanak a méhészek bejelentései is, amelyek a kormányhivatalokba, illetve a Nébih zöldszámán érkeznek. Az állományokban észlelt károsodás és a méhmérgezés gyanújának jelzése nem csak saját érdekük, hanem jogszabály adta kötelességük is.

Ott, ahol le van telepedve a méhész, a környező mezőgazdasági táblák növényállományaiból és a méhhullákból is mintát veszünk. Majd méhkórtani növényvédő szer maradékvizsgálatokat végzünk a méhhullákon és a növényi mintákból. Ezek alapján keressük az összefüggéseket.

Azt nézzük, hogy egy adott táblának a növényvédelmi technológiája, amit ott alkalmaztak, mennyire felel meg az előírásoknak, történt-e ott szabálytalanság, és ha igen, okozhatta-e a méheknek a károsodását – közölte Jordán László.

A növényvédő szerek vizsgálata mellett a hatóságok az időjárás hatásairól, az alkalmazott fajtákról, az ahhoz kapcsolódó technológiákról és a méhtartás körülményeiről is gyűjtöttek adatokat. A méhészetek a szakmai felkészültségükkel
sokat tehetnek az állományok fennmaradásáért.

A méhészeknek főként a prevencióra kell hangsúlyt fektetniük. Fontos jelen lenni a méhcsaládok életében, folyamatosan kontroll alatt kell őket tartani, és ha bármilyen negatív változást tapasztalunk, ami a szakmai ismereteink szerint nem normális, abban az esetben mindenképpen érdemes jelezni a hatóság felé – Horváth Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) vezető szaktanácsadója.

Forrás: hirado.hu

Fotó: Illusztráció - MTI/EPA/Sascha Steinbach

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 16:13, csütörtök | Belföld

Kecskeméten folytatta vidéki kampánykörútját Orbán Viktor

2024. Május 16. 16:12, csütörtök | Belföld

Változékonnyá válik az időjárás a pünkösdi hosszú hétvégén

2024. Május 16. 16:11, csütörtök | Belföld

Fiktív motorkerékpár-eladások hátterét göngyölítette fel a NAV