Hírek
2019. Augusztus 06. 07:45, kedd | Belföld
Tömeges méhpusztulás okait kutatja a Nébih
Az Agrárminisztérium által elrendelt vizsgálat részeként a szakemberek egy éve gyűjtik az adatokat az érintett méhészetektől és a közelükben lévő növénytermesztőktől – hangzott el az M1 Magyar gazda című műsorában.
Minden károsodást szenvedett méhészetnek a röpkörzetén – ez egy három kilométeres sugarú kör – az érintett vagy szóba jöhető mezőgazdasági tábláknak a növényvédelmi adatát bekérték a gazdáktól. Ez 12 ezer gazdának több mint 30 ezer tábláját érinti.
Az adatokat az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi
Ezeket az adatokat most az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzi, mely egy statisztikai elemzés. A végén meglátjuk, hogy elsősorban növényvédő szer kombinációkban találunk-e olyat, ami újra és újra előfordul, és indokot ad arra, hogy itt már a biológiai vizsgálatokat is elvégezzük, hogy valóban szerepe lehetett a méhmérgezéseknél – mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság igazgatója.
A széles körű kivizsgálás mellett sokat számítanak a méhészek bejelentései is, amelyek a kormányhivatalokba, illetve a Nébih zöldszámán érkeznek. Az állományokban észlelt károsodás és a méhmérgezés gyanújának jelzése nem csak saját érdekük, hanem jogszabály adta kötelességük is.
Ott, ahol le van telepedve a méhész, a környező mezőgazdasági táblák növényállományaiból és a méhhullákból is mintát veszünk. Majd méhkórtani növényvédő szer maradékvizsgálatokat végzünk a méhhullákon és a növényi mintákból. Ezek alapján keressük az összefüggéseket.
Azt nézzük, hogy egy adott táblának a növényvédelmi technológiája, amit ott alkalmaztak, mennyire felel meg az előírásoknak, történt-e ott szabálytalanság, és ha igen, okozhatta-e a méheknek a károsodását – közölte Jordán László.
A növényvédő szerek vizsgálata mellett a hatóságok az időjárás hatásairól, az alkalmazott fajtákról, az ahhoz kapcsolódó technológiákról és a méhtartás körülményeiről is gyűjtöttek adatokat. A méhészetek a szakmai felkészültségükkel
sokat tehetnek az állományok fennmaradásáért.
A méhészeknek főként a prevencióra kell hangsúlyt fektetniük. Fontos jelen lenni a méhcsaládok életében, folyamatosan kontroll alatt kell őket tartani, és ha bármilyen negatív változást tapasztalunk, ami a szakmai ismereteink szerint nem normális, abban az esetben mindenképpen érdemes jelezni a hatóság felé – Horváth Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) vezető szaktanácsadója.
Forrás: hirado.hu
Fotó: Illusztráció - MTI/EPA/Sascha Steinbach
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 31. 08:06, hétfő | Belföld
NAV: bevált az adategyeztetési eljárás
Az idén februárban elindított első adategyeztetések alapján bevált az újfajta eljárás, valamennyi megszólított adózó önként korrigálta korábbi hibáit, így mulasztási bírságot végül egyetlen esetben sem kellett kiszabni
2025. Március 31. 08:05, hétfő | Belföld
Országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai
Április elején országjárásra indulnak a Fidesz és a KDNP vezető politikusai - közölte a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a közösségi oldalára vasárnap feltöltött videóban.
2025. Március 31. 08:03, hétfő | Belföld
Jellemzően száraz, napsütéses idő várható a héten
A hét elején még többfelé lehet zápor, majd csökken a csapadék esélye, és április első hetében jellemzően száraz, napos-felhős idő várható.
2025. Március 30. 08:49, vasárnap | Belföld
NAV: a gépjárműadó befizetésénél is érdemes a mobilapplikációt választani
A gépjárműadó befizetésénél is érdemes a NAV mobilapplikációját választani, a NAV-Mobilt azoknak is célszerű letölteni, akiknek gondot okoz az egyösszegű befizetés, hiszen itt az akár 5 havi pótlékmentes részlet is igényelhető