Városlista
2026. április 6, hétfő - Vilmos, Bíborka

Hírek

2013. Május 27. 19:03, hétfő | Helyi
Forrás: MTI

Új madárfaj, kis geze bukkant fel Magyarországon

Új madárfaj, kis geze bukkant fel Magyarországon

Hazánkban eddig nem látott madárfaj, egy kis geze akadt hálóba hétfőn a hortobágyi halastavon működő Hortobágyi Vonuláskutató Állomáson.

Szilágyi Attila tájékoztatása szerint az úgynevezett CES madárgyűrűzési program keretében a tavaszi madárállomány monitorozását végezték a szakemberek az állomás területén felállított függönyhálók segítségével. A délelőtti órákban egy kis geze (Iduna caligata, korábbi nevén Hippolais caligata) akadt a hálóba. Ennek a fajnak ez az első magyarországi adata.

A kis geze Európában csak Oroszország területén, illetve újabban Finnországban fészkel. A költőterülete Közép-Ázsiában van, Kazahsztánra, Nyugat-Kínára és Szibéria középső, valamint déli területére terjed ki. Telelőterülete az indiai szubkontinensen található. A madár a nyílt területek közé beékelődő bozótosok, leginkább rekettye- és törpefüzes élőhelyeinek lakója. A faj állománya stabil, elterjedési területe nyugat-északnyugat felé terjeszkedik, ennek kapcsán 2000 óta Finnország déli felén több helyen is észlelték a fészkelését. Azóta ott mintegy 20-30 pár fészkeléséről tudnak.

Európa középső és nyugati részére rendkívül ritka esetben vetődik el a madár. A Hortobágyi Vonuláskutató Állomáson befogott és meggyűrűzött példány egy elkóborolt egyed, amely talán tavaly kikelt fiatal madár lehet. Egyes fiatal példányokra jellemző, hogy nem a megszokott, Ázsiát keresztülszelő vonulási útvonalon, hanem arról letérve, más úton próbálnak eljutni a telelőhelyek felé. Ez a kis geze talán a tavaszi vonulása során éppen próbált visszajutni az északkelet-európai költőterülete felé, amikor a szakemberek befogták - vélte Szilágyi Attila.

A szakember szerint a madár meghatározása nem egyszerű feladat. Jellegzetességei inkább csak az avatott szemek számára láthatóak. A madár lábujjai sötétbarnák, míg a láb többi része világosabb, barna színezetű. Erre utal a madár angol neve: booted warbler, azaz "csizmás poszáta".A Hortobágyi Vonuláskutató Állomás a Hortobágy-halastavi tanösvény területén található. A gyűrűzési alkalmak, bemutatók a tanösvényre váltott belépőkártyával szabadon látogathatók.

Címkék: kis geze, madár

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 05. 08:24, vasárnap | Helyi

Győri fiatalok a válogatottban

A rangos Multi Nations Youth Swim Meet válogatott versenyen öt győri fiatal képviselte Magyarországot, ami önmagában is komoly elismerés. 2 arany, 1 ezüst, 4 bronzérem a mérleg.

2026. Április 05. 08:20, vasárnap | Helyi

A Mi Hazánk is a szavazásra buzdít

Egyre népszerűbb a Mi Hazánk támogatásával tavasszal indult a Bűnvadászok YouTube-csatorna.

2026. Április 05. 08:08, vasárnap | Helyi

Speed maraton: Ön is javasolhat helyszínt

A rendőrség 24 órás sebességellenőrzést tart a lakosság által javasolt helyszíneken.

2026. Április 04. 08:25, szombat | Helyi

Szép eredmények az Orka Kupán

A székesfehérvári Orka Kupával hivatalosan is megkezdődött a szinkronúszók számára az idei versenyszezon.