Városlista
2026. február 23, hétfő - Alfréd

Hírek

2022. Február 02. 18:57, szerda | Helyi

Üzempróbát tartottak Mosoni-Dunán épült zsilipen

Üzempróbát tartottak Mosoni-Dunán épült zsilipen

Történelmi pillanat Győrnél: Átkelt az első hajó a Mosoni-Duna vízszintjét helyreállító projektben épült zsilipen – írja a magyarepitok.hu.

A beruházás a 1950-60-as évektől kezdődően kialakult jelentős medersüllyedés szünteti meg, a célja a Mosoni-Duna torkolati szakaszán a vízszint rehabilitációja. A már 90 százalékban elkészült beruházáson néhány nappal ezelőtt kelt át az első hajó. A zsilip üzempróbáját az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság legújabb járműve, a 25 méteres EREBE kitűzőhajó teljesítette.

A kitűzőhajó az alvíz felől, az ÉDVUVIZIG gönyűi hajózási telepéről érkezett, a hajók fogadására kialakított előkikötőben várakozott a 135 tonna tömegű szegmenstábla felemelkedésére. Ezután úszott be a zsilipkamrába, kikötött az egyik úszóbakhoz, megvárta a szegmens zárását, a kamra töltését, majd a töltést követően a felnyitott másik oldali szegmenstábla alatt átúszva hajózott át a műtárgy túloldalára.

Számos elemből áll a műtárgy

  • árvízkapuként szolgáló vízszintszabályozó műből,
  • hajózsilipből,
  • valamint halátjáróból áll (ez biztosítja a Mosoni-Duna ökológiai átjárhatóságát).

Mindemellett egy üzemi híd és egy kétszintes kezelőépületet is a része. A műtárgyhoz árvízvédelmi töltések is csatlakozna, illetve csónakátemelő rámpák és sólyák fogják biztosítják elkészültével a vízi turisták szabad mozgását.

A fejlesztés Győr szempontjából is nagy jelentőséggel bír, mivel a vízszint stabilizálódásával Győr régi vízi élete újjáéledhet.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 23. 13:45, hétfő | Helyi

Nem a tiltásban van a megoldás – ezt üzeni a február 25-i győri rendezvény

A digitális világ ma már megkerülhetetlen része a fiatalok mindennapjainak. A kérdés nem az, hogy hogyan zárjuk ki belőle a gyerekeket, hanem hogyan tanítjuk meg őket egészségesen jelen lenni benne.

2026. Február 23. 08:21, hétfő | Helyi

Így lehet jelentkezni mammográfiás szűrésre

A Petz-kórház tájékoztatását mutatjuk:

2026. Február 23. 08:07, hétfő | Helyi

Új időpontban, február 27–28-án és március 1-jén jön a Farsangi Csülökparádé Győrben

Gazdag magyaros ízek, közösségi programok és jótékonysági fánksütés a Dunakapu téren.

2026. Február 23. 07:10, hétfő | Helyi

Téli károk után tavaszi helyreállítás

Indulnak az útfelújítások Győr-Moson-Sopron vármegyében.