Hírek
2011. Október 31. 14:17, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Alig adnak nyugtát az őszi vásárokon
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága tapasztalatai szerint az őszi rendezvényeken és fesztiválokon lényegesen romlott az adózási fegyelem a nyári idényhez viszonyítva.
A helyi búcsúkon megjelenő vállalkozások között alig akadt olyan, amely eleget tett volna nyugtaadási kötelezettségének, illetve amely teljes körűen betartotta volna a foglalkoztatás szabályait.
A NAV munkatársai a nyári idényt követően is folytatják a különböző rendezvények, vásárok ellenőrzését. Szeptemberben és októberben - többek között - a Budavári Borfesztiválon, a Nemzeti Vágtán, a Csoki-fesztiválon, a Pálinka és Kolbászfesztiválon, valamint több Pest megyei település búcsúján és piacán vizsgálták a nyugta- és számlaadási kötelezettség teljesítését, a foglalkoztatás jogszerűségét, a pénztárgépek üzemeltetésére vonatkozó szabályok betartását, illetve a tevékenység bejelentését.
Az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a rendezvényeken különösen sok volt a jogsértés, amely elsősorban a bevételek eltitkolására irányult: a vizsgált vállalkozások kétharmada mulasztotta el értékesítéseinek bizonylatolását. Egyes fesztiválok kereskedői tévesen úgy vélték, hogy készpénz-helyettesítő eszközzel (pl.: kuponnal) történő fizetés ellenében nyugtaadási kötelezettség nem terheli őket.
A jogkövető magatartás és a szabályok betartása a helyi búcsúkba kitelepült vállalkozásokra volt a legkevésbé jellemző. A körhinta üzemeltetők, kürtös kalácsot árusítók, dodzsemesek körében rendkívül magas volt a mulasztók aránya, de előfordult közöttük olyan magánszemély is, aki még a tevékenység folytatásához szükséges engedéllyel sem rendelkezett.
Az őszi rendezvényeken eddig feltárt jogsértésekhez kapcsolódóan több millió forint mulasztási bírság kiszabása várható a Közép-magyarországi régióban.
Az adózók továbbra is számíthatnak a NAV munkatársainak megjelenésére a különböző őszi rendezvényeken (pl.: szüreti mulatságokon), és folytatódik a vásárok, piacok, szórakozóhelyek, vendéglátó-ipari egységek ellenőrzése. Mindenszentek közeledtével kiemelt figyelmet kapnak a koszorú, virág és kegyeleti tárgyakat árusítók.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 18. 07:37, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: újabb beruházásokat hajt végre Magyarországon az amerikai Scrub Daddy és Formlabs
2025. December 18. 07:35, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor háború miatti baloldali megszorításokról beszélt
A magyarok nem akarják, hogy a háború miatt növekedjenek a terheik és elutasítják a baloldali megszorításokat - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videóban.
2025. December 17. 07:48, szerda | Belföld
DPD Hungary: kézbesítési késések alakultak ki a nagy csomagforgalom miatt egyes budapesti és főváros környéki területeken
2025. December 17. 07:45, szerda | Belföld
Varga Mihály szerint csak 2027 második felére érhető el fenntartható módon az inflációs cél
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja 2027 második felében érhető el fenntartható módon, de a szeptemberi előrejelzéshez képest az idén és jövőre is alacsonyabb lehet az infláció

