Hírek
2012. Március 09. 11:30, péntek |
Helyi
Forrás: gyor.hu
Franciák Magyarországon
Jókai Mór egy napig ipszilonnal írta a nevét a győri hősök tiszteletére. Ezzel kívánt tiltakozni az ellen a tévhit ellen, hogy a kismegyeri vereség szégyenteljes lett volna.
Franciák Magyarországon, 1809 címmel nyílt kiállítás a városháza aulájában. A szervezők a tárlattal szeretnék eloszlatni azt a tévhitet, hogy a kismegyeri csata szégyenteljes vereség volt. Ez a nézet korábban azért terjedt el, mert Petőfi „A nép nevében” című versében győri futásnak nevezte a történteket.
Ezzel szemben az igazság, hogy sajnos a csata kimenetele már az elején egyértelmű volt, hiszen a francia seregek létszámukban, képzettségükben és szervezettségükben is felülmúlták az osztrák-magyar csapatokat. Még a franciák is elismerték azonban, hogy a nemesek vitézül, egymást gyakran az életükkel védve harcoltak, akik közül mintegy 800-an áldozták életüket a hazáért. Másfél nap alatt összesen mintegy tízezer ember esett el a harcmezőn! – hangsúlyozta a megnyitón Bana József, a kiállítást elkészítő győri levéltár igazgatója.
A „történelemhamisítás” ellen egyébként Jókai Mór is tiltakozott, aki az emlékoszlop felállításakor állítólag egy napig ipszilonnal használta nevét, kifejezve ezzel tiszteletét a hős nemesek előtt.
Simon Róbert Balázs a tárlat megnyitása alkalmából elmondta, a mostani kiállítás alapja az a tárlat, amelyet a csata kétszáz éves évfordulója kapcsán már bemutattak, azonban azóta további ismeretekkel bővítették. Hozzátette, az idei megemlékezés előkészületei már zajlanak, június 9-én az egykori csatatéren, a felújított emlékoszlopnál koszorúznak, majd megrendezik a már hagyománnyá vált történelmi hadi- és lovasjátékokat is.
Dr. Szalay Gyula az egyetem jogtudományi karának dékánja arról számolt be, hogy az intézmény jelenleg is kutatásokat folytat a témában, amelynek eredményeit a városi megemlékezés előtt egy nappal, június 8-án konferencián mutatják be. A kutatás érdekessége, hogy feltérképezi annak a 29 fiatalnak a történetét, akik győri egyetemistaként (akadémistaként) vettek részt a csatában.
A március 8-tól két hétig látogatható kiállítás a kismegyeri csatát mutatja be levéltári dokumentumok és tárgyi emlékek segítségével. Mint ismeretes, a Győr melletti ütközet volt a napóleoni háborúk egyetlen olyan csatája, amely hazánk területén zajlott. Mint ismeretes, a ház, ahol a francia császár megszállt, ma műemlék. A csata mementójaként a párizsi Diadalívre is felkerült Győr városának német neve, Raab.
A levéltár által összeállított kiállítás amellett, hogy ismerteti az 1809-es csata előzményeit, történetét és hatását, csatajeleneteket, az egykori hadvezérek arcképét, korabeli felhívásokat, hadszervezési dokumentumokat, és a csatában elesett győriek listáját is bemutatja.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 09:14, vasárnap | Helyi
Fidesz-KDNP Győr: „Pintér Bence három hónap után már a város csődjéről beszél”
Változtatás nélkül közöljük a Fidesz-KDNP győri frakciójának sajtóközleményét.
2024. December 22. 08:16, vasárnap | Helyi
Jelenleg párhuzamosan használható még a két alkalmazás
Fontos változás lép életbe az elektronikus ügyintézésben: 2025. január 16-tól megszűnik az eddig ismert ügyfélkapus azonosítás
2024. December 22. 07:11, vasárnap | Helyi
Mosonmagyaróvár: karácsonyi ebédre várják a helyieket a városházán
Szabó Miklós polgármester meghívta Mosonmagyaróvár lakóit egy közös karácsonyi ebédre december 23-án, hétfőn délben a városháza udvarára. Háromszáz adag étellel várják a város vezetői az ide ellátogató helybeliket.
2024. December 21. 09:13, szombat | Helyi
Visszamenőlegesen kapják meg a megemelt fizetésüket a képviselők
A karácsonyi hangulatot kár volt keresni a győri képviselő-testület utolsó ülésén, éles vitákkal tarkított közgyűlés után visszamenőlegesen megemelték a képviselők fizetését