Városlista
2024. augusztus 15, csütörtök - Mária

Hírek

2013. November 16. 21:02, szombat | Helyi
Forrás: Best Machinery

Magáncég kért bányászati jogokat a Holdon

Magáncég kért bányászati jogokat a Holdon

Kína 2025-ben már héliumot bányászna a Holdon, míg a NASA az aszteroidákra koncentrál. A napokban pedig mégegy magáncég is a szomszédos égitestre vonatkozókitermelési jogokért folyamodott.

Magáncég kéri a Hold bányászati jogait
A NASA tegnap jelentette be, hogy egy magáncég, a BigelowAerospace a közeli égitesten igényelt bányászati jogokat az amerikai Szövetségi Repülési Hivataltól. Nem egy jelentéktelen magánvállalatról, hanem a NASA kiemelt partneréről van szó, amellyel közösen többmilliárdos dolláros üzlet keretében fejlesztenek modult a Nemzetközi Űrállomásra.

„Eljött az idő, hogy komolyan vegyük a Holdon való kitermelést és az ehhez szükséges bányászati jogok kérdését” – nyilatkozta Robert Bigelow, aki arra törekszik, hogy a magáncégek egyre nagyobb szerepet kapjanak a NASA űrkutatási programjaiban.Az üzletember ennek elősegítése érdekében arra kéri az amerikai kormányzatot, hogy a kiemelt magánvállalatoknak biztosítson bányászati jogokat a Holdon – írja a bestmachinery.hu.

Versenyfutás a jövő energiahordozójáért
Míg a magáncégek elsősorban a ritkafémek iránt érdeklődnek, az űrnagyhatalmak a jövő energiaforrásáért, a hélium-3-ért vetélkednek. A hélium-3, a hélium izotópja, amelyet a magfúziónál lehet hasznosítani, de nukleáris üzemanyagként is jól alkalmazható, mivel úgy szabadít fel óriási mennyiségű energiát, hogy közben nem keletkezik radioaktív hulladék.
A Földön mindösszesen 15 tonna található ebből az anyagból, de a Holdon a becslések szerint akár öt millió tonna is kitermelhető. Száz tonna hélium-3 pedig elegendő lenne a Föld teljes éves energiaszükségeltének fedezésére.

„A bolygó minden négyzetcentiméterét feltérképezzük, hogy feltárjuk a hélium 3 lelőhelyeit.” – nyilatkozta a kínai űrprogram vezetője. Az ázsiai ország tervei szerint 2024-ben létrehozzák Hold- bázisukat, és egy évre rá elkezdődhet a hélium-3 kitermelése. Hogy nem csupán illúzióról van szó, azt jól mutatja, miszerint egyetlen űrsiklónyi rakomány Kína energiaigényét két évre fedezné.Nem kérdés, az óriási befektetés hamar megtérülhet. A Holdon található hélium-3 évezredekre megoldhatná az emberiség energiaínségét.

A NASA a kisbolygókra fókuszál
Míg a kínaiak a Holdat vették célba, addig az Amerikai Űrkutatási Hivatal idén mutatta be terveit, amelyek eredményeként 2021-ben elkezdődhetne az első aszteroida felszíni bányászata. A tervek szerint a NASA egy 500 tonnás Föld-közeli aszteroidát fogna be, és állítana Hold körüli pályára. Az aszteroida kísérleti bányászatát a Nemzetközi Űrállomás űrhajósai végezhetnék el. Az Obama elnök által is támogatott terv elfogadott költségvetése meghaladja a 2 milliárd dollárt. A kisbolygó-kutatásnak nagy lökést adott az idei év elején Alaszkában felrobbant meteorit is, hiszen ráirányította a közvélemény figyelmét az emberi civilizáció kiszolgáltatottságra. Ráadásul függetlenül egymástól több,a Nature-ben megjelent tanulmány is felhívta a figyelmet arra, hogy a hasonló méretű aszteroidák becsapódása gyakoribb lehet, mint azt korábban gondolták. A NASA a bányászat mellett ezért is fordít kiemelt figyelmet a kisbolygókra.

A magáncégek a ritkafémeket bányásznák
A NASA mellett a magáncégek a legfelkészültebbek az aszteroidákon történő kitermelésre. A Földhözképest a ritkafémek több száz vagy ezerszeres koncentrációban vannak jelen a kisbolygókon. Ezenanyagok ára az aranyéval vetekszik. Egy közepes méretű aszteroida felszínének lebányászásávallegalább 6 milliárd dollár értékű platina lenne kitermelhető.Ebben lát fantáziát a SpaceAdventures nevű cég is, amely nem ma kezdte az űripart. Több űrturistátis eljuttatott már a nemzetközi űrállomásra.Bár az aszteroida bányászat illúziónak tűnhet, a tervek mögé olyan milliárdosok álltak be, mint aGoogle két alapítója, Ross Perot amerikai elnökjelölt vagy a magyar származású Charles Simonyi.

Címkék: űr, bányászat

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 14. 14:53, szerda | Helyi

Nagyszabású ingyenes rendezvénnyel ünnepel ősszel az ETO Park

Óriási bulival és színes programokkal várja a lakosságot az ETO Park Szolgáltató & Élményközpont 2024. szeptember 20-án! Az esemény apropóját az adja, hogy újra élettel telik meg az épület. Közel két év kemény munka után szeptember

2024. Augusztus 14. 09:14, szerda | Helyi

Liszt-liszt, csak a csomagolás más?

Annyi féle liszt van a boltok polcain, hogy rendkívül nehéz eligazodni közöttük és kiválasztani a célnak megfelelőt.

2024. Augusztus 14. 08:13, szerda | Helyi

Táborozók a győri kórház Skill laborjában

Újraélesztést gyakoroltak és még egy rutinműtétet is kipróbálhattak a gyerekek a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház „Ecc-Petz” táborában.

2024. Augusztus 14. 07:14, szerda | Helyi

Az egyetem átvette a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola fenntartását

A Széchenyi István Egyetem fenntartásában működik tovább augusztus 1-jétől a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium.