Városlista
2024. szeptember 6, péntek - Zakariás

Hírek

2010. Szeptember 23. 09:00, csütörtök | Helyi
Forrás: Széchenyi István Egyetem

Kutatók Éjszakája a Széchenyi István Egyetemen

Kutatók Éjszakája a Széchenyi István Egyetemen

SZÍNES FESZTIVÁL A TUDOMÁNY MINDENNAPJAIRÓL. Ebben az évben immár ötödik alkalommal csatlakozik a Széchenyi István Egyetem az Európai Kutatók Éjszakája rendezvénysorozathoz. 2010. szeptember 24-én, pénteken 14 és 24 óra között a győr

A győri kiskutatók akadályversenye 14 órától 17 óráig lesz a TÁMOP 423 pályázat támogatásával. Az általános iskolai és középiskolai osztályok, csoportok végiglátogathatják a győri egyetemen működő laborokat, s korosztályos kreatív versenyen vehetnek részt két turnusban. A versenyek végén, 16 és 18 órakor a D1-es nagyelőadóban kategóriánként hirdetnek győzteseket, s minden kisdiákot tiszteletbeli kistudóssá, kiskutatóvá avatnak.

A tudományos játszótér 16 órától 23 óráig az aulában és a kollégium melletti sportpályán várja a képességeit, ügyességét, tudását kipróbálni akarókat. Lesz repülőgép szimulátor, speciális biciklik, amelyek nem a „hagyományos" módszerek alapján működnek, s lesz 3D LED tv bemutató, s a TELEKOM támogatával videó kvíz a budapesti kutatók éjszakája program látogatóival. A „Legyen Ön is tudós!" tudományos, felnőtteknek szóló vetélkedő 18 órától 20 óráig a D1 nagyelőadóban különböző tudományterületekről érdekes, figyelemfelkeltő, mulatságos feladatokkal teszi izgalmassá a versengést. Győr legokosabb játékosa élő, videó kapcsolatban küzdhet gödöllői, debreceni és miskolci játékostársával a Magyarország legokosabb játékosa címért.
Az esti előadások „A színek világa. Hétköznapi, természeti színes jelenségek" programmal kezdődnek. Dr. Horváth András tanszékvezető egyetemi docens témakörei: miért látunk színeket nappal és miért nem látjuk őket éjszaka? Milyen a színhű TV és monitor? Miért érdemes a festményeket eredetiben megnézni? Dr. Zsebők Ottó egyetemi docens témája: azonosak vagyunk-e önmagunkkal? A biometrikus azonosítás rejtelmei és alkalmazásai. 1986. április 26-án következett be az emberiség történelmének egyik legsúlyosabb nukleáris balesete. A balesetet sorozatos emberi tévedések, rossz döntések előzték meg. Mi is történt Csernobilban? - ezt mutatja be Berta Miklós egyetemi adjunktus. Dr. Wersényi György egyetemi docens. „Hangok az űrben és a fejünkben" akusztikai előadása a hangok néhány érdekes tulajdonságát feszegeti. Megvizsgálja a sci-fi mozik valóságtartalmát (ami nem sok), a Napot is alkotó Hélium-gáz ismert tulajdonságait, valamint a agyunk becsaphatóságát (amivel hangillúziónistává is válunk)

Az A1 előadóban 20 órától 21.30-ig a Csillagvizsgáló élő képét vetítik ki, bő szakma magyarázattal az érdeklődőknek. A megfigyelés a kupolából egy előadóterembe való számítógépes képtovábbítással történik. 21.30 órától éjfélig a Csillagvizsgálóban folytatódik a csillagos ég megfigyelése, lézershow-val. A Győri Amatőr Csillagászok és a Fizika és Kémia Tanszék közös szervezésében segítenek a résztvevőknek tájékozódni a szeptemberi éjszakai égbolton. A látogatók előadást hallhatnak az aktuális csillagászati jelenségekről, a Jupiterről és holdjairól.

Dr. Lublóy László főiskolai docens és Agárdy Gyula egyetemi adjunktus 19 órától a D1 nagyelőadóban játékos tartószerkezeteket mutatnak be, s előadásával előkészíti a XII. Tésztahídépítő Versenyt. A száraztésztából, papírból készült hidaknál a terheléses próbával kiderül, ki építette a leghosszabb, legtöbb súlyt elbíró, leglátványosabb hidakat. Ügyességüket - különböző korcsoportban - a résztvevő és vállalkozó kedvű látogatók is kipróbálhatják.

Ezerszínű kultúrák a címe Konczosné dr. Szombathelyi Márta egyetemi docens programjának. A Föld népei sokféle kultúrát hoztak létre évezredek során. Ezek egy részéről csak történelmi emlékekből tudunk, más részük ma is létezik. Sokszínűségük az egyik legfőbb érték, de egymás megértését is nehezítő tényező. Különböznek a nyelvek, az épületek, a versek, a ruhák, a zászlók, az ételek, a hősök, a szokások és az értékek.

Kovácsné dr. Tóth Ágnes egyetemi docens a nap és a fény emberi szervezetre gyakorolt hatását mutatja be. Az előadásban minden érvet és ellenérvet meghallgathatunk, és ki-ki eldöntheti, vajon kerülendő vagy hasznos a napfény? 18 órától az aulában a „Segítség, nem tudom mi legyek? KUTATÓ!" standnál a Győri Területi Integrált Szakképző Központ munkatársaival bárki elbeszélgethet jövőjéről, terveiről, készségeiről. A beszélgetés vezetője Baráth Lászlóné, a Győri Területi Integrált Szakképző Központ csoportvezetője. Az aula EU sarkában 18 órától az Európai Unió történetével, programjaival, pályázataival ismerkedhetnek meg a résztvevők. A program vezetője dr. Lakatosné dr. Novák Éva, az Europe Direct Hálózat Győr-Moson-Sopron Megyei Európai Információs Hálózat munkatársa.

A campus-túrán 18 órától 23 óráig az egyetem laboratóriumait mutatják be az érdeklődő közönségnek.
A Kutatók Éjszakáján a Széchenyi István Egyetem minden programja nyitott és térítésmentes. A bemutatók, előadások folyamatosan ismétlődnek.

Bővebb információ: http://www.kutatokejszakaja.hu

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 06. 09:13, péntek | Helyi

Katonás rend a női kéziseknél (VIDEÓ)

A 2024/25-ös évadnak hat új igazolással a soraiban nekivágó Győri Audi ETO KC csapata a hagyományoknak megfelelően csapatépítő programon vett részt.

2024. Szeptember 06. 08:14, péntek | Helyi

Új vezérigazgató a Győrplusz élén

A napok óta hallott pletykát maga a polgármester erősítette meg a Polgármesteri Vizit című rádiós műsorában.

2024. Szeptember 06. 07:14, péntek | Helyi

Szombaton, a rally miatt változik a piac

Rendezvény miatt változik a Dunakapu téri piac helyszíne szeptember 7-én, jelezte előre a Győrszol.

2024. Szeptember 05. 09:14, csütörtök | Helyi

A Dortmund sztárja Gyirmóton edz

Karem Adeyemi, a Borussia Dortmund csatára a német U21-es válogatottal Gyirmóton készül a szerdai Izrael elleni mérkőzésre. Tegnap sokan kérték közös fotóra a gyirmóti utánpótlásból.