Hírek
2011. November 08. 09:20, kedd |
Helyi
Forrás: MTI
Borkai: "Győr számára is kiemelten fontosak a Rába állami megrendelései!"
Az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kötelező nyilvános vételi ajánlatot tett hétfőn a győri Rába Nyrt. valamennyi részvényére 815 forintos darabonkénti árfolyamon, - közölte a Rába a Budapesti Értéktőzsde honlapján hétfőn.
Győr számára rendkívül fontos, hogy a nagy múltú Rába gyár állami megrendelésekhez jusson, s biztos tulajdonosi hátterével javítsa pozícióit a nemzetközi piacokon is - így kommentálta az állam szándékait Borkai Zsolt, országgyűlési képviselő, a város polgármestere.
Elmondta: egyértelműen támogatja, hogy a tradícionális vállalatok magyar kézben maradjanak, vagy oda kerüljenek.
- Egy ilyen vásárlásnak akkor van igazán haszna, értelme, ha az állam érdemi befolyáshoz jut - fogalmazott a polgármester. - A Rába jövője Győr számára a foglalkoztatás miatt is rendkívül fontos.
Az ajánlattevő által megszerzett részvények a magyar állam tulajdonába kerülnek, a vagyonkezelési jogosítványokat az MNV gyakorolja majd. Az ajánlati árat teljes egészében készpénzzel egyenlíti ki az MNV.
A Rába részvények kereskedése múlt hét szerda óta szünetel a Budapesti Értéktőzsdén. A papírok utolsó záróára 621 forint volt.
Az ajánlat felügyelethez történő hétfői benyújtását megelőző 180 napon belül az MFB Invest összesen 91.464 darab Rába-részvényt vásárolt, ezek legmagasabb vételára 815 forint volt, ami megegyezik az ajánlati árral. A vételár a társaságot 10,98 milliárd forintra értékeli. A magyar állam összesen 16,15 százaléknyi tulajdonnal rendelkezik a Rábában, ezen belül a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (Alap) tulajdonában 15,47 százaléknyi, az MFB Invest tulajdonában 0,68 százaléknyi - összesen 2 millió 176 ezer 193 darab - részvény van. A vételi ár alapján a fennmaradó részvénycsomag értéke 9,2 milliárd forintot tesz ki.
A Rába 10,85 százalékos tulajdonosa a Malajziában bejegyzett DRB-Hicom Berhad, 7,68 százaléknyi részvény a Rába saját tulajdonában van, a közkézhányad pedig 66 százalék.
A Rába jegyzett tőkéje 13,473 milliárd forint, amely 13 millió 473 ezer 446 darab, egyenként ezer forint névértékű részvényből áll.
A részvények 180 napos forgalommal súlyozott átlagára 668 forint, a 360 napos átlagára 737 forint volt. A társaság egy részvényre jutó saját tőke értéke 747 forint a 2010. december 31-i konszolidált auditált éves beszámoló szerint.
Mind az Alap, mind a DRB november 5-én kötelezettséget vállalt, hogy értékesíti részvényeit az MNV részére.
Az MNV a sikeres vételi ajánlat lezárása után élni kíván vételi jogával az összes többi, tulajdonába nem került részvényre vonatkozóan. Abban az esetben, ha nem szerezné meg a részvények 50 százalékát, fenntartja a jogot az elállásra.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az ajánlatot még nem hagyta jóvá, így az ajánlat kezdőnapja még nem ismert. Az ajánlatban közreműködő forgalmazó az UniCredit Bank Hungary Zrt.
A befolyásszerzéshez versenyfelügyeleti eljárást is kezdeményez a vevő, valószínűleg az Európai Unió Bizottságánál.
Az MNV nem tervez változtatást sem a vállalat vezetőire, sem munkavállalóira, sem kapcsolt vállalkozásaira vonatkozóan.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 25. 09:14, hétfő | Helyi
Tejterméket kínáló részlegeket ellenőrzött a Nébih, vegyes lett a kép
Az ellenőrzés során lejárt minőségmegőrzési idejű terméket, valamint jelöletlen darabolt sajtokat is találtak.
2024. November 25. 08:14, hétfő | Helyi
Ilyen sem volt még sehol Magyarországon: a győri egyetem hozhat létre idősotthont
Fontos a szakemberutánpótlás a szociális szférában is – hangsúlyozta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Győrben, a Széchenyi István Egyetemen.
2024. November 25. 07:07, hétfő | Helyi
Melyik legyen az év hala?
Az "Év hala" megválasztására a Magyar Haltani Társaság elnöksége idén is három jelöltet állított: a dévérkeszeget, a kurta baingot és a vágódurbincsot.
2024. November 24. 09:10, vasárnap | Helyi
Pannonhalmával a felzárkózó településekért
Támogatni lehet a felzárkózó településeket a Pannonhalmi Főapátság alapítványán keresztül, az úgynevezett FeTe településfejlesztési programot Nagydémen a főapátság dolgozta ki.